Wędrówka w Cadaques

cadaques

Mówią, że Cadaques to najpiękniejsze miejsce w całej Katalonii. Krystaliczne wody, białe domki, urokliwe ławki nad wodą. Nie bez powodu miejsce to upodobał sobie sam Salvador Dali, Pablo Picasso i wielu innych artystów. Nie dziwi mnie, że szukali tam natchnienia.

Cadaques znajduje się około 175 km od Barcelony, niedaleko granicy z Francją. To małe, spokojne miasteczko położone za górami, z dala od wszystkiego. Wydaje się, że życie płynie tam spokojnie i powoli. A czas się zatrzymuje.

Naszą wędrówkę zaczęliśmy od zatoki Cap de Creus. Dostać się tam to nie lada wyzwanie, jeśli nie jest się posiadaczem samochodu. Transport publiczny prawie w ogóle tam nie dociera. Ja pojechałam na wycieczkę zorganizowaną przez MeetUp i jest chyba najlepszą opcja. Na szczyt prowadzi kręta droga, a jadąc można podziwiać bajkowe widoki.

Mieliśmy do przejścia 8 km, czyli jakieś 2 godziny drogi. Z pozoru nie wydawało się to trudne. Co prawda teren był nieco górzysty, ale nic poza tym. Problemem okazała się pogoda. Było niesamowicie gorąco, ponad 30 stopni. Zero wiatru, zero cienia, a nasz przewodnik utrzymywał dosyć szybkie tempo. Pot lał mi się z czoła. Na szczęście otaczające nas widoki pozwalały na chwilę zapomnieć o zmęczeniu.

cadaques dali

Kiedy dojechaliśmy na miejsce, powitał nas zapierający dech w piersiach widok na zatokę Cap de Creus.

cadaques

Dlaczego Cadaques?

Wyjazd był raczej spontaniczny. W piątek wieczorem koleżanka spytała mnie czy nie chcę jechać do Cadaques. Wybierała na wycieczkę zorganizowaną na MeetUp i były jeszcze wolne miejsca. Nie miałam żadnych konkretnych planów na sobotę i niewiele wiedziałam o Cadaques. Szybko przejrzałam opis wydarzenia i zdjęcia. Wszystko wyglądało przepięknie, bajkowo i magicznie. Zapisałam się. Była 23:00, nie wczytywałam się zbytnio w opis wędrówki, bo uznałam, że lepiej się wyspać. Nie wiedziałam jakiej pogody się spodziewać. Po przejrzeniu opisu wywnioskowałam, że będzie to wędrówka w górach. Przygotowałam się na zimno. Wzięłam wygodne buty, długie spodnie i kurtkę. Ale tylko wygodne buty okazały się przydatne. Było 30 stopni, upał ciężki do wytrzymania. Na szczęście zapakowałam też do plecaka krótkie spodenki, w które mogłam się przebrać. Lepiej być przezornym. Kurtka i długie spodnie zostały w autobusie.

cadaques

cadaques dali

cadaques

DSC00095a

DSC00099a

19576454_1447970525297959_1936626782_oa

DSC00100a

DSC00101aa

DSC00114a

DSC00113a

cadaques dali

DSC00116a

DSC00122a

W końcu dobiegł koniec naszej wędrówki i dotarliśmy do Port Lligat, małej katalońskiej wioski, która słynna jest z tego, że kiedyś mieszkał tam Salvador Dali. Plaże i otaczająca przyroda miały ogromny wpływ na twórczość tego ekscentrycznego katalońskiego artysty. Dziś znajduje się tam muzeum Casa Museo Salvador Dali.

cadaques dali

cadaques dali

DSC00124ab

cadaques dali

Ostatnim punktem wycieczki było Cadaques. Naszym oczom ukazały się urokliwe, białe domki kontrastujące z krystalicznie czystą wodą. Miasteczko jakby wyjęte z bajki. Niestety na zobaczenie Cadaques mieliśmy tylko godzinę, nie był to wystarczający czas. Po wyczerpującej wędrówce miałam tylko ochotę na odpoczynek. Nie miałam nawet siły na robienie zdjęć. Zdecydowanie potrzebowałam chwili wytchnienia. Najpierw poszliśmy na tapas, a później na plażę.

DSC00094ab

cadaques dali

Odpoczynek na plaży 🙂

19549454_1447970528631292_178137882_oA

Cieszę się, że udało mi się zobaczyć tak piękne miejsce jak Cadaques. Byliście tam kiedyś? Znacie inne ciekawe miejsca w Katalonii?

Sylwia

 • Ewa

  Miejsce bardzo piękne i urokliwe.

 • http://mytravelblog.com.pl/ Ania – mytravelblog.com.pl

  co za widoki! Przepiękne miejsca, to nasz plan na przyszly rok 🙂

  • https://www.sylwiaeverywhere.com sylwiaeverywhere

   Zdecydowanie polecam 🙂

 • przetarte szlaki

  Hiszpania jest mi w ogóle nieznana. Nigdy nie byłam, choć z przyjemnością o niej czytam. Zwłaszcza takie wpisy, jak Twój. Przepiękne miejsce, cudowne widoki i chyba niepowtarzalny klimat. A przynajmniej tak mi wychodzi, jak oglądam tą trasę Twoimi oczami. Super!

 • BrB Adventures

  Ale, że długie spodnie do Hiszpanii? 😉 Bardzo mi się podoba łódka z kwiatami, sam Cadaques też jest bardzo urokliwy.

  • https://www.sylwiaeverywhere.com sylwiaeverywhere

   Ha ha stereotypy 😉 przez pół roku mieszkałam w Vigo w Galicji i non stop padał deszcz. Nie wszędzie w Hiszpanii są upały 🙂